NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Под прожектора Картина на Бенчо Обрешков, прекарала 90 години в Сърбия, е изложена в София
5887
Под прожектора

Картина на Бенчо Обрешков, прекарала 90 години в Сърбия, е изложена в София

Творбата „Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков, която се завръща в България след 90 години, прекарани в Сърбия, ще бъде показана в изложба. Тя е част от експозицията „Летен аукцион“ в галерия Artmark, която включва 126 творби на едни от най-значимите имена в българската живопис и скулптура от модернизма до следвоенния период, съобщават организаторите. Поредица от колекцията на Вълко Гайдаров, голямоформатен акварел на Васил Стоилов, творби на Димитър Буюклийски-Мичи, Димитър Казаков-Нерон и Генков Генков са сред акцентите в изложбата. Изложбата в галерията на Artmark може да се разгледа в къща „Ватев“ в София до 19 юни, а на 20 юни ще се проведе аукцион за продажбата им, уточняват от екипа

| 13 Юни 2024, 15:49 ч.
Картина на Бенчо Обрешков, прекарала 90 години в Сърбия, е изложена в София
Картина на Бенчо Обрешков, прекарала 90 години в Сърбия, е изложена в София
Снимка © Artmark

Творбата „Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков, която се завръща в България след 90 години, прекарани в Сърбия, ще бъде показана в изложба. 

Над 2000 души пяха, танцуваха и скандираха с Васил Найденов в четвъртък вечер. С концерта на звездата на българската поп музика започна петото издание на Sofia Summer Fest в Южен парк 2.

На сцената под открито небе бяха още Константин Цеков от ФСБ (клавишни), Стоян Бозов (китара) и Станислава Христова (беквокали).

В продължение на час и половина, Васил Найденов изпълняваше най-хубавите песни от своя репертоар – „Адаптация“, „Сигурно“, „Синева“, „Междучасие“, „Рали“, „Джулия“, „А дали е така“, „Старата любов“, „Телефонна любов“, „На случайна гара“, както и дуетите със Силвия Кацарова – „Огън от любов“, и с Лили Иванова – „Стари мой приятелю“.   

Изненадата на вечерта бяха няколко песни, които отдавна не са звучали на живо – „Самотна лодка

Изложба на Цветан Казанджиев ще бъде подредена в галерия „Графикарт“. 

Експозицията е озаглавена „Пътят … “, а вернисажът й ще бъде на 11 юни, съобщават организаторите.

„Един от най-изявените български художници ще покаже черните матрици на своите награждавани графични листи в специална самостоятелна изложба до средата на юли“, казват домакините на изложбата. 

По думите им Цветан Казанджиев е определян като един от многоцветните български графици, художника, вдъхновил не един или двама български творци да се „отдадат“ на класическото графично изкуство и да започнат да експериментират с пресата.

„Признат от японците сред най-добрите графици в света, Цветан е човек без професионално обучение по изкуства, но знаещ своя път и това е пътят на графика. „Пътят …” ще ни покаже черните матрици на онези графични листа, спечелили международно признание с над

Рапърът Травис Скот остава зад решетките след ареста в Парижки хотел заради спор с охранител, съобщи АФП, позовавайки се на Парижката прокуратура. 

В изявлението на прокуратурата се казва, че срокът за задържане на Скот в заповедта е удължен в петък вечер. Полицията все още разследва случая. Не се съобщават допълнителни подробности. Рапърът и неговият адвокат, както и говорителят на изпълнителя не отговориха на искането на АП за коментар. 

Травис Скот се намира във френската столица заради Олимпийските игри. Повод за задържането му стана свада между него и охранител в хотел "Джордж Пети". 

В Плевен за първи път се организира Международният театрален фестивал "Школа". Той е по идея на Драматично-куклен театър (ДКТ) "Иван Радоев" с подкрепата на Община Плевен. Това съобщи директорът на културния институт Димитър Кабаков.

Фестивалът е академия, насочена към млади професионалисти, които не са безразлични към опита, а са любопитни и търсещи. 

Участниците ще имат възможност да видят театрални спектакли, да участват в майсторските класове на Ингеборга Дапкунайте, Иван Естегнеев, Дата Тавадзе и Юрий Бутусов. 

Българските представители в тази палитра от изтъкнати театрални педагози са актьорът от Народен театър "Иван Вазов" Юлиан Вергов и д-р Десислава Стойчева, преподавател по арт мениджмънт в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов".

Фестивалът "Школа" е в един по-необичаен формат, който не е насочен към пуб

Наградата от Global Music Awards е голямо признание за това, което правя като музикант и като композитор. Искрено се надявам това да бъде голяма гордост и за България, и за всички музиканти, които да в България, и това да ги мотивира да могат да имат повече изяви с авторска музика и да постигнат такива високи награди и постижения на световно ниво. Това каза музикантът Владимир Величков по повод втората награда, сребърен медал, от Global Music Awards (Глобалните музикални награди), която получи за пиесата си „Пробуждане“.

Той разказа, че е кандидатствал за двете отличия – „Академия“ и Global Music Awards, след като миналата година бе предложен за номинация за наградите „Грами“ от канадската платформа „Етноклауд“. 

„Тъй като бях подготвил целия набор от документи, които са необходими за вписването в едни такива награди, аз ги подадох и в „Академия“, и в Global Music

Тя е част от експозицията „Летен аукцион“ в галерия Artmark, която включва 126 творби на едни от най-значимите имена в българската живопис и скулптура от модернизма до следвоенния период, съобщават организаторите.

Поредица от колекцията на Вълко Гайдаров, голямоформатен акварел на Васил Стоилов, творби на Димитър Буюклийски-Мичи, Димитър Казаков-Нерон и Генков Генков са сред акцентите в изложбата. Изложбата в галерията на Artmark може да се разгледа в къща „Ватев“ в София до 19 юни, а на 20 юни ще се проведе аукцион за продажбата им, уточняват от екипа.

„Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков е създадена през 30-те години на ХХ век и представлява „картина в картината“ - типология на произведенията, които Обрешков майсторски създава през живота си и които са изключително търсени от колекционерите: зад традиционната кана с цветя има прозорец, разкриващ спокойна пасторална сцена на плодородни полета под небе, окъпано в топлите нюанси на залязващото слънце. По времето, когато е създадена творбата, Бенчо Обрешков посещава Белград по повод участието си в мащабна изложба, представяща българското изкуство, заедно с други известни художници от неговото поколение като Сирак Скитник, Дечко Узунов, Никола Маринов и Борис Денев. Вероятно тогава известната колекционерка Олга Смедеревац забелязва Обрешков и решава да придобие две негови картини, от които едната е дарена на Националния музей на изкуствата в Панчево, а другата остава в нейната частна колекция“, разказват организаторите на изложбата. 

Според екипа на експозицията ценителите на изкуството ще имат възможност да се запознаят с още една творба на Бенчо Обрешков - „Двор в Карнобат (къщата на художника)“, монографирано произведение, идващо от колекцията на Вълко Гайдаров, един от основателите и първи директор на Художествената галерия в Смолян (от 1971 - до 2003 г.). Изложбата включва поредица от колекцията на Вълко Гайдаров, забележителни творби, дело на важни имена от българската история на изкуството, като Георги Баев, Найден Петков, Златю Бояджиев, Владимир Рилски или Стоян Василев, отбелязват още те.

Сред творбите в експозицията е и картина на Васил Стоилов, голямоформатен акварел, изобразяващ сцена в село Герман, датирана 1978 г. Селекцията включва и четири творби на Димитър Буюклийски-Мичи, от които особено интересна е мащабната композиция „Голо тяло“, много рядко срещано на пазара на изкуство - масло на Казаков-Нерон и два представителни маслени пейзажа на Генко Генков.

Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана. 

Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.

Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?

Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх

Смесеният хор „Родни звуци“ към Народно читалище „Добри Войников -1856“ в Шумен ще участва в Международния фестивал „Ние пеем“ в италианската столица Рим от 5 до 7 юли. В програмата на форума ще се включат осем хорови формации от Унгария, Румъния, Португалия, Полша, Латвия, Италия и България, които ще представят концертните си програми в катедралата Санта Мария в Портико, Кампители – Рим в две последователни вечери – на 5 и 6 юли, съобщиха от читалището.

Организаторите посочват, че целта на фестивала е да събира изпълнители от различни краища на света и да насърчи междукултурните контакти и обмяната на опит. Участието на хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов и корепетитор Ваня Джамбазова във фестивала в Италия се реализира с подкрепата на Община Шумен и Народно „Добри Войников - 1856“, уточниха от шуменското читалище.

Припомняме, че хор „Родни звуци“ изн

Американският актьор Джош Хартнет приема новата си роля на сериен убиец в трилъра „Капанът“ (Trap) на режисьора М. Найт Шаямалан е предизвикателство, предаде Ройтерс.

„Никога преди не съм играл подобна роля“, каза той пред Ройтерс на лондонската премиера на филма. Хартнет е участвал във филми като „Пърл Харбър“, „Блек Хоук, „Черната далия“, „Опенхаймер“.

„Честно казано, ако не беше Найт, нямаше да е е възможно да вляза в този образ, защото ако поемаш отговорност с подобен персонаж, трябва да имаш пълно доверие на някого зад камера“, каза американският актьор.

Във филма Хартнет играе Купър, който води дъщеря си на концерт. Събитието обаче се оказва сложна полицейска операция за залавянето на сериен убиец, който се оказва самият Купър. Психологическият трилър е написан, режисиран и продуциран от Шаямалан, който е известен с уникални сюжетни обрати.

„Стара

Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП. 

През миналия месец семейство от северната част на страната е посетило музея. Най-малкият им син е счупил вазата в изложбената зала. 

Алекс Гелер, бащата на детето, каза, че синът му, най-малкият от трите деца в семейството, е извънредно любопитен. 

Вазата се намира в изложбената зала в музея в Хайфа от 35 години без защитно стъкло според желанието на основателя на музея.

Експерти са използвали 3Д технология, видео с висока резолюция и специално лепило, за да реконструират съда. По-малко от две седмици, след като е бил счупен, съдът е изложен отново в музея. Лепенето е оставило малки пукнатини и има няколко липсващи парчета, но въпреки това вазата е все така впечатляваща. 

Единствената разлика с

Фестивалът на лирическото изкуство в Екс-ан-Прованс, Южна Франция, преоткрива операта "Самсон", съобщи АФП. Диригентът Рафаел Пишон ще представи цензурираната и изгубена творба.

"Самсон" има какво да ни разкаже през 2024 г., казва Пишон. Темата на произведението засяга вярата, фанатизма, политическата съдба, двойствената човешка природа. Пишон е специалист по барокова музика и голям почитател на композитора Жан-Филип Рамо (1683-1764), написал операта, състояща се от пет действия и пролог.

Режисьор на постановката е Клаус Гут. 

"Самсон" е композирана през 1733 г., а либретото е по едноименното произведение на Волтер. Цензурата застига операта още през следващата година, смятана е за неблагочестива, обяснява Пишон. Операта е забранена, а партитурите - изгубени.

Впоследствие Рамо използва части от "Самсон" в други свои опери, сред които са "Галантните Инд

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
Ателиерният салон на българския художник Румен Саздов със заглавие: "Крехки същества и металургия на любовта" беше открит тази седмица в галерията на Българския културен институт в ...
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница. Първото представление ще се играе на 30 септември. Ко ...
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Под прожектора
5887
Под прожектора

Картина на Бенчо Обрешков, прекарала 90 години в Сърбия, е изложена в София

Творбата „Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков, която се завръща в България след 90 години, прекарани в Сърбия, ще бъде показана в изложба. Тя е част от експозицията „Летен аукцион“ в галерия Artmark, която включва 126 творби на едни от най-значимите имена в българската живопис и скулптура от модернизма до следвоенния период, съобщават организаторите.

| 13 Юни 2024, 15:49 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Картина на Бенчо Обрешков, прекарала 90 години в Сърбия, е изложена в София
Картина на Бенчо Обрешков, прекарала 90 години в Сърбия, е изложена в София
Снимка © Artmark

Творбата „Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков, която се завръща в България след 90 години, прекарани в Сърбия, ще бъде показана в изложба. 

Тя е част от експозицията „Летен аукцион“ в галерия Artmark, която включва 126 творби на едни от най-значимите имена в българската живопис и скулптура от модернизма до следвоенния период, съобщават организаторите.

Над 2000 души пяха, танцуваха и скандираха с Васил Найденов в четвъртък вечер. С концерта на звездата на българската поп музика започна петото издание на Sofia Summer Fest в Южен парк 2.

На сцената под открито небе бяха още Константин Цеков от ФСБ (клавишни), Стоян Бозов (китара) и Станислава Христова (беквокали).

В продължение на час и половина, Васил Найденов изпълняваше най-хубавите песни от своя репертоар – „Адаптация“, „Сигурно“, „Синева“, „Междучасие“, „Рали“, „Джулия“, „А дали е така“, „Старата любов“, „Телефонна любов“, „На случайна гара“, както и дуетите със Силвия Кацарова – „Огън от любов“, и с Лили Иванова – „Стари мой приятелю“.   

Изненадата на вечерта бяха няколко песни, които отдавна не са звучали на живо – „Самотна лодка

Изложба на Цветан Казанджиев ще бъде подредена в галерия „Графикарт“. 

Експозицията е озаглавена „Пътят … “, а вернисажът й ще бъде на 11 юни, съобщават организаторите.

„Един от най-изявените български художници ще покаже черните матрици на своите награждавани графични листи в специална самостоятелна изложба до средата на юли“, казват домакините на изложбата. 

По думите им Цветан Казанджиев е определян като един от многоцветните български графици, художника, вдъхновил не един или двама български творци да се „отдадат“ на класическото графично изкуство и да започнат да експериментират с пресата.

„Признат от японците сред най-добрите графици в света, Цветан е човек без професионално обучение по изкуства, но знаещ своя път и това е пътят на графика. „Пътят …” ще ни покаже черните матрици на онези графични листа, спечелили международно признание с над

Рапърът Травис Скот остава зад решетките след ареста в Парижки хотел заради спор с охранител, съобщи АФП, позовавайки се на Парижката прокуратура. 

В изявлението на прокуратурата се казва, че срокът за задържане на Скот в заповедта е удължен в петък вечер. Полицията все още разследва случая. Не се съобщават допълнителни подробности. Рапърът и неговият адвокат, както и говорителят на изпълнителя не отговориха на искането на АП за коментар. 

Травис Скот се намира във френската столица заради Олимпийските игри. Повод за задържането му стана свада между него и охранител в хотел "Джордж Пети". 

В Плевен за първи път се организира Международният театрален фестивал "Школа". Той е по идея на Драматично-куклен театър (ДКТ) "Иван Радоев" с подкрепата на Община Плевен. Това съобщи директорът на културния институт Димитър Кабаков.

Фестивалът е академия, насочена към млади професионалисти, които не са безразлични към опита, а са любопитни и търсещи. 

Участниците ще имат възможност да видят театрални спектакли, да участват в майсторските класове на Ингеборга Дапкунайте, Иван Естегнеев, Дата Тавадзе и Юрий Бутусов. 

Българските представители в тази палитра от изтъкнати театрални педагози са актьорът от Народен театър "Иван Вазов" Юлиан Вергов и д-р Десислава Стойчева, преподавател по арт мениджмънт в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов".

Фестивалът "Школа" е в един по-необичаен формат, който не е насочен към пуб

Наградата от Global Music Awards е голямо признание за това, което правя като музикант и като композитор. Искрено се надявам това да бъде голяма гордост и за България, и за всички музиканти, които да в България, и това да ги мотивира да могат да имат повече изяви с авторска музика и да постигнат такива високи награди и постижения на световно ниво. Това каза музикантът Владимир Величков по повод втората награда, сребърен медал, от Global Music Awards (Глобалните музикални награди), която получи за пиесата си „Пробуждане“.

Той разказа, че е кандидатствал за двете отличия – „Академия“ и Global Music Awards, след като миналата година бе предложен за номинация за наградите „Грами“ от канадската платформа „Етноклауд“. 

„Тъй като бях подготвил целия набор от документи, които са необходими за вписването в едни такива награди, аз ги подадох и в „Академия“, и в Global Music

Поредица от колекцията на Вълко Гайдаров, голямоформатен акварел на Васил Стоилов, творби на Димитър Буюклийски-Мичи, Димитър Казаков-Нерон и Генков Генков са сред акцентите в изложбата. Изложбата в галерията на Artmark може да се разгледа в къща „Ватев“ в София до 19 юни, а на 20 юни ще се проведе аукцион за продажбата им, уточняват от екипа.

„Ваза с лалета в Родопите“ на Бенчо Обрешков е създадена през 30-те години на ХХ век и представлява „картина в картината“ - типология на произведенията, които Обрешков майсторски създава през живота си и които са изключително търсени от колекционерите: зад традиционната кана с цветя има прозорец, разкриващ спокойна пасторална сцена на плодородни полета под небе, окъпано в топлите нюанси на залязващото слънце. По времето, когато е създадена творбата, Бенчо Обрешков посещава Белград по повод участието си в мащабна изложба, представяща българското изкуство, заедно с други известни художници от неговото поколение като Сирак Скитник, Дечко Узунов, Никола Маринов и Борис Денев. Вероятно тогава известната колекционерка Олга Смедеревац забелязва Обрешков и решава да придобие две негови картини, от които едната е дарена на Националния музей на изкуствата в Панчево, а другата остава в нейната частна колекция“, разказват организаторите на изложбата. 

Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана. 

Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.

Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?

Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх

Смесеният хор „Родни звуци“ към Народно читалище „Добри Войников -1856“ в Шумен ще участва в Международния фестивал „Ние пеем“ в италианската столица Рим от 5 до 7 юли. В програмата на форума ще се включат осем хорови формации от Унгария, Румъния, Португалия, Полша, Латвия, Италия и България, които ще представят концертните си програми в катедралата Санта Мария в Портико, Кампители – Рим в две последователни вечери – на 5 и 6 юли, съобщиха от читалището.

Организаторите посочват, че целта на фестивала е да събира изпълнители от различни краища на света и да насърчи междукултурните контакти и обмяната на опит. Участието на хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов и корепетитор Ваня Джамбазова във фестивала в Италия се реализира с подкрепата на Община Шумен и Народно „Добри Войников - 1856“, уточниха от шуменското читалище.

Припомняме, че хор „Родни звуци“ изн

Американският актьор Джош Хартнет приема новата си роля на сериен убиец в трилъра „Капанът“ (Trap) на режисьора М. Найт Шаямалан е предизвикателство, предаде Ройтерс.

„Никога преди не съм играл подобна роля“, каза той пред Ройтерс на лондонската премиера на филма. Хартнет е участвал във филми като „Пърл Харбър“, „Блек Хоук, „Черната далия“, „Опенхаймер“.

„Честно казано, ако не беше Найт, нямаше да е е възможно да вляза в този образ, защото ако поемаш отговорност с подобен персонаж, трябва да имаш пълно доверие на някого зад камера“, каза американският актьор.

Във филма Хартнет играе Купър, който води дъщеря си на концерт. Събитието обаче се оказва сложна полицейска операция за залавянето на сериен убиец, който се оказва самият Купър. Психологическият трилър е написан, режисиран и продуциран от Шаямалан, който е известен с уникални сюжетни обрати.

„Стара

Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП. 

През миналия месец семейство от северната част на страната е посетило музея. Най-малкият им син е счупил вазата в изложбената зала. 

Алекс Гелер, бащата на детето, каза, че синът му, най-малкият от трите деца в семейството, е извънредно любопитен. 

Вазата се намира в изложбената зала в музея в Хайфа от 35 години без защитно стъкло според желанието на основателя на музея.

Експерти са използвали 3Д технология, видео с висока резолюция и специално лепило, за да реконструират съда. По-малко от две седмици, след като е бил счупен, съдът е изложен отново в музея. Лепенето е оставило малки пукнатини и има няколко липсващи парчета, но въпреки това вазата е все така впечатляваща. 

Единствената разлика с

Фестивалът на лирическото изкуство в Екс-ан-Прованс, Южна Франция, преоткрива операта "Самсон", съобщи АФП. Диригентът Рафаел Пишон ще представи цензурираната и изгубена творба.

"Самсон" има какво да ни разкаже през 2024 г., казва Пишон. Темата на произведението засяга вярата, фанатизма, политическата съдба, двойствената човешка природа. Пишон е специалист по барокова музика и голям почитател на композитора Жан-Филип Рамо (1683-1764), написал операта, състояща се от пет действия и пролог.

Режисьор на постановката е Клаус Гут. 

"Самсон" е композирана през 1733 г., а либретото е по едноименното произведение на Волтер. Цензурата застига операта още през следващата година, смятана е за неблагочестива, обяснява Пишон. Операта е забранена, а партитурите - изгубени.

Впоследствие Рамо използва части от "Самсон" в други свои опери, сред които са "Галантните Инд

Според екипа на експозицията ценителите на изкуството ще имат възможност да се запознаят с още една творба на Бенчо Обрешков - „Двор в Карнобат (къщата на художника)“, монографирано произведение, идващо от колекцията на Вълко Гайдаров, един от основателите и първи директор на Художествената галерия в Смолян (от 1971 - до 2003 г.). Изложбата включва поредица от колекцията на Вълко Гайдаров, забележителни творби, дело на важни имена от българската история на изкуството, като Георги Баев, Найден Петков, Златю Бояджиев, Владимир Рилски или Стоян Василев, отбелязват още те.

Сред творбите в експозицията е и картина на Васил Стоилов, голямоформатен акварел, изобразяващ сцена в село Герман, датирана 1978 г. Селекцията включва и четири творби на Димитър Буюклийски-Мичи, от които особено интересна е мащабната композиция „Голо тяло“, много рядко срещано на пазара на изкуство - масло на Казаков-Нерон и два представителни маслени пейзажа на Генко Генков.

/ВСР

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Изложба на художника Румен Саздов "Крехки същества и металургия на любовта" беше открита в Прага
„Чертеж на съня“ е втората за новия сезон премиера в „Сфумато“
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.